Adoptovali jsme Pandu červenou

S obrovskou radostí oznamujeme, že jsme se jako firma Karvany Humpolec rozhodli adoptovat Pandu červenou z Jihlavské ZOO. Panda červená je v současnosti bohužel ohroženým druhem, a to kvůli velkému úbytku přirozeného prostředí a také kvůli nelegálnímu lovu pro kožešiny. V ZOO Jihlava se však podařilo pandy červené již čtyřikrát úspěšně odchovat. Díky těmto skutečnostem jsme se rozhodli právě pro adopci tohoto zvířátka.

Něco málo o Pandě červené

Panda červená je menší šelma stojící na pomezí mezi medvědovitými a medvídkovitými šelmami. Obývá podhůří Himálaje a dalších pohoří v okolí v nadmořských výškách 2000 – 5000 m. n. m.  Ve své domovině obývá chladné a vlhké lesy tvořené z velkých druhů rododendronů, chladnou mlžnou džungli či bambusové háje. Zdržují se převážně na stromech a keřích, po kterých výborně obratně šplhají i skáčou. Na zem slézají spíše vzácně. Pandy jsou aktivní zejména ve večerních, nočních a ranních hodinách. Den většinou prospí ve stromových dutinách, nebo rozsochách mohutnějších větví, často vysoko nad zemí. Živí se převážně různými druhy bambusů, nepohrdne však ani plody, listy a kořínky dalších rostlin a občas uloví i drobné živočichy, nebo vybere ptačí vejce. Pandy dorůstají délky těla včetně ocasu kolem 1 metru a váhy mezi 3 – 6 kg.

Pandy v ohrožení!

Panda červená je podle IUCN řazena mezi ohrožené druhy živočichů. Odhady jejich populace ve volné přírodě jsou okolo 20 000 jedinců. Pandy jsou ohroženy zejména kácením lesů a ztrátou původních přirozených biotopů a také lovem kvůli svojí krásně zbarvené husté kožešině.

Zoo Jihlava chová pandy červené od roku 2011, kdy dovezla samce Pantalaimona narozeného v Zoo Krefeld, ke kterému o necelé dva roky později dovezla samici Nangwu ze Zoo Planckendael. První mláďata se pandám narodila o rok později v roce 2014. Další mládě úspěšně odchovaly pandy v roce 2015. Nyní v roce 2018 se pandám narodili opět dva samci 23. června. Mláďata jsou již dost velká na to, abyste je mohli spatřit na vlastní oči.